Italiano
Spotkanie ze św. Kasprem - lipiec 2018

Spotkanie ze św. Kasprem - lipiec 2018

 Lipiec. Miesiąc szczególny dla czcicieli Krwi Chrystusa. Rzecz jasna, Przenajdroższa Krew,...

List do MPJ! - lipiec 2018

List do MPJ! - lipiec 2018

                                                          Mój Drogi/moja Droga! Słowo Życia...

Słowo Życia - lipiec 2018

Słowo Życia - lipiec 2018

  „ i przykazał im, żeby nic nie brali ze sobą na drogę prócz laski” (Mk 6,8)         W tym...

Jesteś chciany, kochany, potrzebny - Rekolekcje dla Młodzieży

Jesteś chciany, kochany, potrzebny - Rekolekcje dla Młodzieży

 "Tylko tam, gdzie widać Boga, naprawdę zaczyna się życi Dopiero wówczas, gdy spotykamy w...

 Odpust ku czci Krwi Chrystusa - podziękowanie

Odpust ku czci Krwi Chrystusa - podziękowanie

Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom Odpustu,  (który odbył się 1 lipca w Miasteczku...

Piotr i Paweł - Świeci Apostołowie Wiary

Piotr i Paweł - Świeci Apostołowie Wiary

Znów zaglądamy do archiwum Misjonarek Krwi Chrystusa. Tym razem, by pomóc sobie przygotować...

 • Spotkanie ze św. Kasprem - lipiec 2018

  Spotkanie ze św. Kasprem - lipiec 2018

 • List do MPJ! - lipiec 2018

  List do MPJ! - lipiec 2018

 • Słowo Życia - lipiec 2018

  Słowo Życia - lipiec 2018

 • Jesteś chciany, kochany, potrzebny - Rekolekcje dla Młodzieży

  Jesteś chciany, kochany, potrzebny - Rekolekcje dla Młodzieży

 • Odpust ku czci Krwi Chrystusa - podziękowanie

  Odpust ku czci Krwi Chrystusa - podziękowanie

 • Piotr i Paweł - Świeci Apostołowie Wiary

  Piotr i Paweł - Świeci Apostołowie Wiary

Myśl dnia

"Nie możemy być spokojni, gdy pomyślimy o milionach naszych braci i sióstr, tak jak my odkupionych Krwią Chrystusa, którzy żyją nieświadomi Bożej miłości." św.Jan Paweł II

Słowo Życia

„ i przykazał im, żeby nic nie brali ze sobą na drogę prócz laski” (Mk 6,8)

        W tym fragmencie Ewangelii, który czytamy dosyć często, ponieważ  występuje u wszystkich synoptyków, jest coś dziwnego. Kiedy jakaś osoba udaje się w podróż, zastanawia się nad tym co będzie jej przydatne, może robi również listę potrzebnych rzeczy i jeszcze przed wyjazdem dokładnie ją weryfikuje. Tutaj Jezus również sporządza listę: listę tego wszystkiego czego Jego uczniowie mają nie zabierać ze sobą:...

Czytaj więcej...

Czytania

 • Czytania na niedzielę, 22 lipca 2018

  Niedziela XVI tygodnia okresu zwykłego

  (Jr 23, 1-6)
  Pan mówi: "Biada pasterzom, którzy prowadzą do zguby i rozpraszają owce z mojego pastwiska. Dlatego tak mówi Pan, Bóg Izraela, o pasterzach, którzy mają paść mój naród: Wy rozproszyliście moje owce, rozpędziliście i...

Przeczytaj rozważanie do dzisiejszej Ewangelii

 

 

Kalendarz

lipiec 2018
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31

Piotr i Paweł - Świeci Apostołowie Wiary

the-background-292729__340%20%20kopia.pngZnów zaglądamy do archiwum

Misjonarek Krwi Chrystusa.

Tym razem, by pomóc sobie przygotować się

na uroczystość świętych Piotra i Pawła,

którą obchodzić będziemy 29.06.

 

Ponieważ tekst pochodzi z 1984 roku, w pewnym momencie wymienione jest imię „Piotra naszych czasów” – Jana Pawła II. Zostawiam tekst w oryginale, ale doskonale wiemy, że następcą św. Piotra jest każdy urzędujący papież, zatem teraz Franciszek, a dalej – zobaczymy. Niech Piotr i Paweł – „Książęta Kościoła” – wstawiają się za nami, zwłaszcza, że – jak się wydaje – nasze czasy są trochę (symbolicznie) podobne do ich czasów… Wtedy, głosząc Chrystusa, mówili o Kimś nieznanym dla im współczesnych.

Dzisiaj, chociaż o Chrystusie można usłyszeć i przeczytać, a nawet uczyć się w szkole (i już w przedszkolu), znów dla wielu zdaje się być Kimś nieznanym. Chodzi bowiem o spotkanie z żyjącym Bogiem, który z miłości do mnie stał się człowiekiem, umarł i zmartwychwstał. I teraz pyta – Kim jestem dla ciebie? Nie – co o Mnie wiesz, co o Mnie myślisz, co o Mnie słyszałeś/czytałeś/mówiłeś…, ale Kim dla ciebie jestem? Przyznać się dzisiaj do Chrystusa w wielu miejscach świata oznacza skazać się na prześladowania lub śmierć, ale tylko do tego, kto się do Niego przyzna przed ludźmi, On przyzna się przed Ojcem Niebieskim. Święci Piotrze i Pawle, módlcie się za nami!

— Wiara w Bóstwo Jezusa *

Słyszeliśmy w Ewangelii jak Pan Jezus pytał Apostołów, co ludzie o Nim myślą. Apostołowie odpowiadali jak sytuacja wyglądała. W tym czasie większość ludzi myślała, że Jezus był tylko jednym z proroków. Ale to pierwsze pytanie było tylko nawiązaniem do następnego pytania, które brzmiało: „A wy za kogo mnie uważacie? ”. To jest pytanie zasadnicze i decydujące. Teraz Apostołowie nie odpowiadają spontanicznie                 i wspólnie, ale święty Mateusz podkreśla ważność tej sytuacji przez to, że Piotr w imieniu wszystkich daje odpowiedź: „Ty jesteś Mesjasz, Syn Boga Żywego!”. Pierwszy papież nie mógł odpowiedzieć trafniej. To potwierdza reakcja Jezusa: „Błogosławiony jesteś, Szymonie, Synu Jony, albowiem ciało i krew nie objawiły ci tego, lecz Ojciec mój, który jest w niebie”. Tymi słowami Pan Jezus zaznacza nie tylko, że odpowiedź była bardzo dobra. Jezus błogosławił Piotra, bo ta odpowiedź ukazała szczególną łaskę, którą Piotr otrzymał od Boga w niebie. I to znaczy, że jego powołanie nie było sprawą ludzką! Piotr był wybrany nie tylko przez Jezusa, ale najpierw przez Ojca w niebie. Na tym buduje Chrystus swój Kościół powierzając Piotrowi i jego następcom prymat: „Otóż i Ja tobie powiadam: Ty jesteś Piotr — Opoka i na tej Opoce zbuduję mój Kościół, a bramy piekielne go nie przemogą. I tobie dam klucze Królestwa Niebieskiego: cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane w niebie, a co rozwiążesz na ziemi, będzie rozwiązane w niebie”.

Jesteśmy nieskończenie wdzięczni za ten dar prymatu, od którego zależy cały Kościół. Dlatego chcemy w tym dniu w szczególny sposób dziękować Panu Bogu za ten dar prymatu, bez którego nasz Kościół nie byłby Kościołem. Wydaje mi się jednak, że możemy i powinniśmy więcej zrobić, aby święcić godnie tę uroczystość. Pytanie Pana Jezusa kierowane do Apostołów wydaje mi się, że jest kierowane także do nas i aktualne dla nas wszystkich: „A wy za kogo mnie uważacie?”.

— Czy Jezus jest dla nas tylko postacią historyczną jak wielu innych?

— Czy Jezus jest dla nas tylko dobrym człowiekiem?

— Czy Jezus jest dla nas tylko przykładem etycznym, społecznym, humanitarnym?

„A wy za kogo Mnie uważacie?”. Od tego pytania wszystko zależy. Postawa naszej wiary i naszego Kościoła jest taka, że akceptujemy Jezusa z Nazaretu nie tylko jako człowieka, choćby najlepszego, ale jako Syna Bożego, a więc jako Boga.

— Dar wiary *

Wiara ta jest w nas, jak u świętego Piotra, łaską albo darem Bożym. Ten dar nie zależy od nas, ale chcemy prosić o ten dar dla nas i dla innych, możemy dbać dobrze o ten dar, albo utracić go. Jak dla świętego Piotra wiara w bóstwo Jezusa była warunkiem i fundamentem dla prymatu, dla budowania Kościoła na nim, w ten sposób wiara w bóstwo Jezusa jest dla nas wszystkich warunkiem i fundamentem, aby być dobrymi członkami Kościoła, aby współpracować z odpowiedzialnymi za Kościół. Może to wszystko brzmi trochę teoretycznie. Może niektórzy teraz myślą, że zawsze i bez problemów wierzyli w Jezusa jako Boga. Dobrze! Ale ja pytam w tym wypadku:

— dlaczego narzekamy tyle w naszym życiu?

— dlaczego boimy się przyszłości?

— dlaczego brakuje nam odwagi, aby przyznać się do uczniów i wyznawców Chrystusa?

— dlaczego nasza radość i nasz smutek zależy więcej od pieniędzy i sukcesów zawodowych niż od wartości, które zostają na wieki?

Jeszcze dużo byłoby pytań, które teraz moglibyśmy i powinniśmy sobie postawić. Wszystkie te pytania można doprowadzić do tego pytania Jezusa: „A wy za kogo Mnie uważacie?”. Bo jeżeli Jezus jest Synem Bożym, On może i musi być naszym sensem i celem życia, naszą radością i przyszłością, naszym oparciem i bezpieczeństwem. Święci Piotr i Paweł jako reprezentanci pierwszych chrześcijan prowadzili i nauczali Kościół nie tylko słowami, ale przykładem i swoją krwią. Oddali swoje życie jak wielu męczenników, bo wierzyli, że Jezus jest Synem Bożym i to znaczy — można w pełni zaufać słowu Jezusa, który jest Życiem, Drogą i Prawdą. W Nim znajdziemy prawdziwą i trwałą radość. Mając Jezusa, mamy wszystko co ważne.

W drugim czytaniu Liturgii Słowa słyszeliśmy słowa świętego Pawła, w których podsumowuje całe swoje życie: „Krew moja ma być wylana na ofiarę, a chwila mojej rozłąki nadeszła”. Święty Paweł widział swoje życie jako ofiarę. Dlatego był prawdziwym Apostołem. Każdy z nas, kto rozumie swoje życie, swoją pracę, swoją działalność w ten sposób, jest razem ze świętym Piotrem i Pawłem Apostołem. Dzień dzisiejszy jest dniem papieża jest dniem Jana Pawła II. Nie muszę prosić o miłość do papieża, bo jest, bo jest w tej parafii bardzo kochany. Nie muszę prosić o modlitwy, bo wiem, że dużo z was nie tylko w Kościele, ale na co dzień w domu modli się za Ojca świętego. Ale to, o co chcę prosić, to aby modlitwy nasze były głębsze i miłość nasza była bardziej autentyczna. Przykład świętego Piotra i Pawła, ich wiara, nadzieja i miłość nasza mogą i muszą jeszcze wzrastać. I to nam daje Pan Bóg. AMEN.

* Archiwum MSC