List do MPJ - maj 2024

Czytaj więcej...

Mój Drogi, moja Droga!

Czyż nie jest pięknie na świecie w maju? Zdążyłeś/zdążyłaś już zobaczyć cuda Bożej miłości w nowych gałązkach i listkach, w kwitnących kwiatach, których jest tak dużo? W słońcu, które tak pięknie świeci? W cieple? W coraz dłuższych dniach?
Można by powiedzieć – czym się tu zachwycać? - jest nareszcie wiosna, więc tak powinno być, nic nowego. A jednak.

Czytaj więcej...

List do MPJ! - wakacje

Czytaj więcej...

Mój Drogi/moja Droga!

– Och, jak dobrze, jak dobrze… To był pracowity rok… Przydadzą się wakacje… Rozmyślała Julka wracając ze świadectwem ze szkoły. Wiedziała, jakie będą oceny na świadectwie, ale teraz i tak co chwilę spoglądała na nie. Każda ocena o czymś mówiła, coś przypominała. Jedna – o pani od polskiego, która potrafi bardzo ciekawie opowiadać i prosto wyjaśniać zawiłości języka ojczystego, a kiedy czyta, wydaje się, jakby się człowiek nagle – nie wiadomo jak – przenosił w czasie i przestrzeni na miejsce akcji… Albo o matematyce, pani tak potrafi tłumaczyć, że nawet najsłabszy uczeń z klasy rozumie o co chodzi.

Czytaj więcej...

List do MPJ! - maj 2023

Czytaj więcej...

Mój Drogi/moja Droga!

Julka rozmarzyła się. Na dworze było ciepło, słońce miło grzało twarz, a ona siedziała w ogrodzie na ławce i cieszyła się tą chwilą. Lubi maj i jego słoneczny nastrój. W tej chwili nie myślała o szkole – ani o zadaniach domowych, ani o sprawdzianach… Wspominała Wielkanoc, którą dopiero co świętowali w domu bardzo uroczyście, i myślała o nabożeństwie majowym, na które miały z mamą iść po południu. Lubi śpiewać, a kiedy śpiewa Maryi, ma wrażenie, że Ona się uśmiecha – prosto do serca dziewczynki.

W pewnym momencie usłyszała sygnał karetki. Znowu ktoś spieszył komuś na pomoc. Z jej serca zaraz popłynęła krótka, ale serdeczna modlitwa: Panie Jezu, poślij Twojego Anioła, aby wypełniła się święta wola Twoja.

Czytaj więcej...

List do MPJ - luty 2023

Czytaj więcej...

Wdzięczność lekarstwem na smutek.

Julka wyszła ze szkoły trochę deszczowa, jak pogoda, która schowała słońce i już tydzień trzyma w ukryciu.Dziewczynka tęskniła za słonkiem, ciepełkiem, w marzeniach już widziała siebie na rowerze albo rolkach... A tu wciąż buro i ponuro... i na dworze i w sercu... 
 
Co się właściwie stało, że taki nastrój zapanował nade mną? - zapytała sama siebie. Pogoda na pewno nie pomaga, ale to chyba nie tylko to... Na myśl zaczęły przychodzić jej różne sytuacje z domu i szkoły, niektóre były smutne, ale niektóre miłe, radosne. Można by bylo ponarzekać, ale Julka postanowiła zabawić się we... wdzięczność. 

Czytaj więcej...

List do MPJ! - grudzień/styczeń

Czytaj więcej...

Mój Drogi / moja Droga!

Przed nami zmiana – kolejny rok odchodzi, by zrobić miejsce dla nowego…
Nie wiem, jak u Ciebie, ale dla mnie ten kończący się rok szybko upłynął… Tyle się w nim działo – i pięknego i trudnego; czas płynął jak rwąca rzeka. Zanim jednak ten rok przejdzie do historii, mamy przed sobą Święta Bożego Narodzenia.

Czytaj więcej...

List do MPJ! - październik/listopad 2022

Czytaj więcej...

Mój Drogi/moja Droga!

Co to jest czas?
Niektórzy mówią, że pędzi jak szalony, coraz szybciej, niektórzy, że się wlecze jak ślimak. Jedni zdają się go mieć zawsze za mało, a inni mają go tak dużo, że nie wiedzą, co z nim zrobić...
Zobacz, dopiero co były wakacje, a tu już nabożeństwo różańcowe i powoli zbliża się Adwent...
Różne rzeczy dzieją się w czasie, np. teraz czytasz tekst dla Małych Przyjaciół Jezusa. Pamiętasz, co robiłaś/robiłeś wczoraj, w zeszłym miesiącu czy roku. Na historii dowiadujesz się o tym, co działo się wcześniej, nawet bardzo dawno. To wszystko było już, minęło i nie wróci, a przecież ktoś wtedy żył i mówił: to dzieje się dzisiaj. Dla kogoś to była teraźniejszość.

Czytaj więcej...