Rozważania na okres zwykły

droga_k_ch%20(5).JPG

 

Panie Jezu Chryste, ukryty w tym Najświętszym Sakramencie, dziękujemy Ci za Twoje miłosierdzie, za Twoją wielką miłość, jaka masz do każdego człowieka, do każdego z nas. Dziękujemy, że teraz przychodzisz do nas i pragniesz, abyśmy mogli sami doświadczyć ciepła Twojego Serca. Pragniemy w tej godzinie adoracji jednoczyć się z Tobą i na nowo powierzyć się Twojej opiece, dobroci. W zaufaniu przynosimy Ci nasze bóle, troski, radości i całe nasze życie.

 

Miej w swej opiece cały kościół, Ojca świętego, wszystkich biskupów i kapłanów, naszą diecezje i parafię, nasze rodziny. Prosimy o dar nowych, świętych powołań kapłańskich i zakonnych. Prosimy też w intencji wszystkich chorych. Jezu, bądź dla nich pociecha w bólu, niech ich cierpienie będzie zjednoczone z Twoim.

 

TAJEMNICA I- Pan Jezus przelał krew podczas obrzezania.

Gdy nadszedł dzień ósmy i należało obrzezać dziecię, nadano Mu imię Jezus.

Panie Jezu, dziękujemy za Twoją Krew przelaną podczas obrzezania. Poddałeś się zwyczajom, tradycji Starego Testamentu, bo chciałeś być jednym z wielu, jak wszyscy, bez przywilejów. Jesteś Bogiem, a jednak chciałeś brać udział w tym przymierzu i nam również dałeś nowe przymierze przez chrzest święty. Jezu, prosimy o wierność temu przymierzu, o wierność kościołowi, wierność Tobie. Ty płaciłeś dla wierności swoją Najdroższą Krwią. My też chcemy być gotowi, aby przelewać własną krew dla wierności, dla życia według ewangelii, dla życia według prawdy, dla życia w walce z kłamstwem, z nieuczciwością. Prosimy o umocnienie nas przez Twoją Najdroższą Krew.

TAJEMNICA II- Pan Jezus przelał Krew podczas modlitwy w Ogrójcu.

Pogrążony w udręce jeszcze usilniej się modlił, a Jego pot był jak gęste krople krwi, sączące się na ziemię.

Panie Jezu, dziękujemy za Twoją Krew przelaną w Ogrójcu, w walce o wolę Boga Ojca. Twoje Serce było rozdarte, niespokojne. Przeżyłeś lęk, agonię, przeżyłeś bliską śmierć w Twojej duszy, bałeś się, byłeś w najgłębszym kryzysie. Błagałeś „Ojcze, jeśli chcesz, zabierz ode mnie ten kielich. Ale nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie”. Wiedziałeś, że tylko przez Wolę Bożą można kochać, można odnaleźć pokój. Prosimy Cię Jezu, pomóż nam bardziej doceniać  wolę Boga Ojca. Przepraszamy za wszelkie formy zaniedbania woli Bożej i prosimy, abyśmy odtąd bardziej konsekwentnie i uczciwie szukali woli Ojca Niebieskiego. „Ojcze, nie moja wola, lecz Twoja niech się stanie”.

TAJEMNICA III- Pan Jezus przelał Krew podczas biczowania.

Wówczas uwolnił in Barabasza, a Jezusa kazał ubiczować i wydał na ukrzyżowanie.

Panie Jezu Chryste, tak bardzo bolały rany spowodowane przez te nielitościwe bicze. Jeszcze bardziej bolała niesprawiedliwość tego sądu. Tylu ludzi dzisiaj cierpi przez niesprawiedliwe decyzje, przez wojny, przez różne zranienia. Panie Jezu, Ty najbardziej ich rozumiesz. Błagamy o miłosierdzie, prosimy o Twojego Ducha.droga_k_ch%20(3).JPG Prosimy o ducha wiary i sprawiedliwości, ducha szanowania drugiego człowieka. Daj nam szacunek wobec wszystkich, też wobec tych, którzy się zagubili, którzy popełnili jakieś błędy. Naucz nas budować pokój przez przebaczenie, przez pomoc tym, którzy są słabi.

TAJEMNICA IV- Pan Jezus przelał Krew podczas cierniem ukoronowania.

Ubrali Go w purpurę i uplótłszy wieniec z ciernia włożyli Mu na głowę. I zaczęli Go pozdrawiać: „Witaj, Królu Żydowski!”

Panie Jezu, dziękujemy za Krew przelaną podczas cierniem ukoronowania. Ta korona była znakiem autorytetu, godności, szlachetności. Jednak żołnierze zrobili sobie z tego kpiny, wyśmiewali Cię. Twoje Serce pozostaje nadal szlachetne. Twoja odpowiedź to milczenie i modlitwa serca w cierpieniu. Jezu, patrząc na Ciebie, na Krew Twojej korony można uczyć się szlachetności. Chcemy stać się ludźmi godności, bo jesteśmy Twoimi uczniami. Chcemy pójść za Tobą. Niech Twoja pokora prowadzi nas do pokoju, do pokoju w naszych sercach, w naszych rodzinach, wszędzie tam, gdzie jesteśmy obecni, odpowiedzialni. Niech nasza modlitwa, niech nasze ofiarowane cierpienie będzie darem pokoju dla wszystkich.

TAJEMNICA V- Pan Jezus przelał Krew na Drodze Krzyżowej.

On sam dźwigając krzyż, wszedł na miejsce zwane Miejscem Czaszki, które po hebrajsku nazywa się Golgota.

Panie Jezu, ta droga na Kalwarię jest zaznaczona miłością, jest znaczona Krwią przelaną z każdym upadkiem. Coraz więcej tracisz Krwi, życia, sił, ale nie tracisz miłości. Twoje ciało jest zmęczone, ale nie Twoje Serce, bo właściwa miłość nigdy nie ustaje. Pozwól nam, Jezu, pójść do końca Twoją drogą. Pozwól nam zwyciężać miłością we wszystkich trudnościach, problemach, w cierpieniu. Niech Twoja miłość na naszej drodze pomaga nam zwyciężać, wytrwać do końca.

TAJEMNICA VI- Pan Jezus przelał Krew podczas ukrzyżowania.

Około godziny dziewiątej Jezus zawołał donośnym głosem: „Boże mój, Boże mój, czemuś mnie opuścił”.

Panie Jezu, gdy przybili Ciebie na krzyż, jeszcze potrafiłeś modlić się za oprawców. Powiedziałeś: „ Ojcze, przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”. Tak troszczyłeś się o tych, którzy przybili Ciebie na krzyż. Jak inna jest nasza reakcja w różnych sytuacjach, kiedy ktoś nas przybija na krzyż. Chcemy uczyć się od Ciebie. Nie tylko przebaczenia, ale i troski o tych, którzy nas krzywdzą. Ty wisisz na krzyżu i jeszcze bardziej tracisz siły, światło, wszystko. „Boże mój, Boże mój czemuś mnie opuścił”. Już nic nie rozumiesz, już nic nie czujesz, a jednak wierzysz, ufasz- „Ojcze, w Twoje ręce oddaję moją duszę”. Błagamy Panie Jezu za tych, którzy dzisiaj umierają w szpitalach, w wypadkach, przez wojnę. Błagamy w intencji tych, którzy się przyczyniają do ich śmierci. „Ojcze przebacz im, bo nie wiedzą, co czynią”.

TAJEMNICA VII- Pan Jezus przelał Krew przy otwarciu boku włócznią.

Lecz gdy podeszli do Jezusa i zobaczyli, że już umarł, nie łamali Mu goleni, tylko jeden z żołnierzy włócznią przebił Mu bok i natychmiast wypłynęła krew i woda.droga_k_ch%20(7).JPG

Panie Jezu, już nie żyjesz, ale dajesz życie. Dziękujemy Ci za Krew i Wodę przelaną przy otwarciu boku włócznią. To znaki Eucharystii, chrztu świętego, oczyszczenia i umocnienia Twoim Boskim życiem. Twoje otwarte Serce jest droga do nieba, do miłości Boga Ojca. Trzeba dać się przebić, zranić, aby dawać życie, aby dawać pokój, aby dawać miłość Bożą. Taj jak Ty pragniemy mieć otwarte serce dla wszystkich. Pozwól nam podejść sercem do tych, którzy nas nienawidzą, którzy nas osądzają, którzy nas ranią. Panie Jezu, pragniemy przyjąć Krew z Twojego serca, aby móc kochać razem z Tobą.

ZAKOŃCZENIE

Jezu, dziękujemy za ten czas spędzony przy Tobie. Uwielbiamy Cię i błogosławimy w darze Twojej Miłości, w darze Twojego Miłosierdzia. Napełniaj nas, prosimy, swoim Duchem, abyśmy zawsze byli wdzięczni Tobie za każdy dotyk Twojej łaski w naszym życiu. Abyśmy umieli dostrzegać, ile dobra zawdzięczamy  Tobie, jak bardzo nas kochasz i to, że nigdy nie zostawisz nas bez opieki. Prosimy teraz o Twoje błogosławieństwo. Niech będzie ono dla nas siłą i pomocą w walce o wypełnienie się Twojej woli we wszystkim.