Myśl dnia

„Ten daje najwięcej, kto daje z radością.” Bł.Matka Teresa z Kalkuty

Słowo Życia

„…napełnijcie stągwie wodą. I napełnili je aż po brzegi”. (J 2,7)

Są w człowieku takie duchowe mięśnie, których pracą zdolny jest on przeciągnąć się nad przepaścią i wpaść w ramiona Boskiego Ratownika:(... ). To po nich trzeba iść odważnie nad przepaścią. Oby człowiek balansując nad otchłanią nie skupił się na emocjach, afektach albo egzaltowanych przepowiedniach bez znaczenia – bo runie!

Czytaj więcej

Czytania

  • Czytania na poniedziałek, 15 sierpnia 2022

    Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

    (Ap 11, 19a; 12, 1. 3-6a. 10ab)

    Świątynia Boga w niebie się otwarła, i Arka Jego Przymierza ukazała się w Jego świątyni. Potem wielki znak się ukazał na niebie: Niewiasta obleczona w słońce i księżyc pod jej...

Przeczytaj rozważanie do dzisiejszej Ewangelii

 

 

Kalendarz

sierpień 2022
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31

Słowo Życia - sierpień 2022

Czytaj więcej...

ŁASKA NADMIERNA


„…napełnijcie stągwie wodą. I napełnili je aż po brzegi”.
(J 2, 7)

Stara, dobra i sprawdzona w teologicznej refleksji łacina, użyłaby zapewne w tym miejscu solidnego pojęcia, które wszystko wyjaśni duszy rozumnej: gratia superflua. Łaska Boża jest w człowieku nadmierna. To znaczy, że ma jej zawsze i w każdych okolicznościach więcej niż potrzebuje. Jak to? W czasach dyktatury subiektywnych przeżyć, dominujących również w subtelnym świecie duchowości, wobec takiego sądu większość zaczyna zaraz składać palce obu rąk, by wyliczać: tyle razy pożera mnie samotność, tonę w bezradności, lękam się przechodząc doliną ciemnych godzin, dni lub miesięcy, niepewny jest każdy następny krok, nie wiem – więc wniosek może być tylko jeden, że Bóg potrafi znikać, a z Nim będzie odchodzić Jego łaska.

Czytaj więcej...

Słowo Życia - lipiec 2022

Czytaj więcej...

Proście Pana żniwa, żeby wyprawił robotników na swoje żniwo (Łk 10, 2)

Każdy z nas ma szansę sensownie przeżyć swoje życie; zachęca nas do tego sam Chrystus. On każe ogłaszać: Przybliżyło się do was królestwo Boże (Łk 10, 9). Królestwo Boże to nic innego jak bycie w przyjaźni z Jezusem, który wie, dokąd nas prowadzić. I nie dotyczy to wcale dalekiej przyszłości, życia po śmierci, ale aktualnej sytuacji - chwil, które już nigdy nie powrócą takie same. Powołanie, o które każe modlić się dzisiaj nasz Zbawiciel, to właściwe rozpoznanie drogi swojego życia. Czy będzie to droga kapłańska, małżeńska, czy droga życia samotnego, w znacznym stopniu zależy od nas.

Czytaj więcej...

Słowo Życia - czerwiec 2022

Czytaj więcej...

CHWAŁA OJCU I SYNOWI I DUCHOWI ŚWIĘTEMU, BOGU, KTÓRY JEST, KTÓRY BYŁ I KTÓRY PRZYCHODZI
(por. Ap 1, 8)

Na granicy okresu wielkanocnego i zwykłego przychodzi nam przeżywać i celebrować w liturgii Niedzielę Trójcy Przenajświętszej. Jesteśmy wówczas zaproszeni do rozważenia tajemnicy Trójcy Świętej, która jak uczy katechizm, a idąc jego śladem, z wielką determinacją uczą się kandydaci do sakramentu bierzmowania, stanowi centrum wiary i życia chrześcijańskiego (KKK 234). Czy jednak rzeczywiście tak rozumiemy i przyjmujemy tę prawdę? Na ile widzimy jej centralne, czyli najważniejsze, oczywiste i życiodajne miejsce w naszej chrześcijańskiej doktrynie, a tym bardziej życiu?

Pierwsza rzecz jaką można chyba powiedzieć na temat prawdy o Jednym Bogu w Trzech Osobach, to ta, że nie mógł wymyślić jej człowiek.

Czytaj więcej...

Słowo Życia - maj 2022

Czytaj więcej...

Jeśli Mnie kto miłuje, będzie zachowywał moją naukę, a Ojciec mój umiłuje go, i przyjdziemy do niego, i będziemy u niego przebywać (J 14,23)

W swej mowie pożegnalnej Pan Jezus, zapowiadając swoje odejście z tego świata, zapewnił ich, że pewnego dnia powróci. Wskazuje również na to, w jaki sposób uczniowie mogą nadal cieszyć się Jego obecnością w tym czasie rozłąki. I nie chodzi tutaj wyłącznie o uczniów obecnych w Wieczerniku, ale o uczniów wszystkich czasów, również nas. Warto tutaj zwrócić uwagę na słowa Pana Jezusa, który zwracając się do uczniów nie używa słowa "ty", ale mówi bezosobowo: Jeśli Mnie kto miłuje...

Każdy bez wyjątku, może i powinien stać się uczniem Syna Bożego i uczestniczyć w Jego życiu poprzez miłość.
A co to znaczy kochać? Jak można kochać? Często słyszymy, że miłość to uczucie. Nic bardziej błędnego. Miłość nigdy nie jest czymś ograniczonym tylko do uczuć, a co gorsza - do rozumowania. Miłość jest praktyczna.

Czytaj więcej...

Słowo Życia - kwiecień 2022

Czytaj więcej...

Powiedział mu Jezus: "uwierzyłeś dlatego, że Mnie ujrzałeś? Błogosławieni, którzy nie widzieli, a uwierzyli"  (J 20, 19-31)

Mówimy czasami, że ktoś uwierzył drugiej osobie „na słowo”. Św. Tomasz (Apostoł) jest wręcz antyprzykładnem takiej postawy… Nie chciał uwierzyć pozostałym Apostołom (którzy warto zauważyć nie byli dla niego jakimiś obcymi ludźmi, miał z nimi relacje, wiele razem przeżyli, a mówiąc kolokwialnie, ale i dosłownie: wiele razem „przeszli”, może z niektórymi nawet się przyjaźnił), że widzieli i rozmawiali z Jezusem, który powstał z martwych… Jest w Tomaszu takie niedowiarstwo, że nawet stawia „warunek” (pozostałym Apostołom, ale i wręcz samemu Bogu): „nie uwierzę, dopóki nie zobaczę”… Wasze słowo mi nie wystarcza… Chcę dowodów…
Czy wszystko, co nieudowadnialne, albo przynajmniej trudno udowadnialne jest aż tak wątpliwe…?

Czytaj więcej...

Słowo Życia - marzec 2022

Czytaj więcej...

Nie samym chlebem żyje człowiek (Łk4,4)

W czasie Wielkiego Postu uświadamiamy sobie naszą zranioną grzechem naturę, aby odnowić nasz wysiłek powrotu do Boga i tym samym prawdziwie Go poznać i zbliżyć się do Niego. Również aspekty zewnętrzne takie jak np.post, posypanie głowy popiołem mają za zadanie pomóc nam wznieść naszą duszę do Boga i pozostawić to wszystko, co w naszym życiu jest zbędne i staje się przeszkodą na drodze do Niego.

W tym miejscu przychodzi mi na myśl pewien obraz ojca który podchodzi do bawiącego się swoimi zabawkami dziecka. Ojciec chce wziąć dziecko na ręce, przytulić i być z nim, by ono poznało jego ojcowskie, kochające serce. Dziecko natomiast jest tak pochłonięte zabawą i zabawkami, że reaguje płaczem na bliskość i miłość ojca, bo nie potrafi oderwać się od tego czym jest zajęte.

Czytaj więcej...

Słowo Życia - luty 2022

Czytaj więcej...Dobry człowiek z dobrego skarbca swego serca wydobywa dobro,

(a zły człowiek ze złego skarbca wydobywa zło). (Łk 6, 39-45)


Myślę, że możemy pokusić się o takie właśnie podsumowanie wszystkich niedzielnych fragmentów Ewangelii wg św. Łukasza, które czytamy w miesiącu lutym.
Najpierw św. Piotr na słowo Jezusa zarzucił sieci, choć po ludzku to zupełnie nie miało sensu. Obfitość połowu kazała mu stanąć przed Panem w głębokiej pokorze, po czym otrzymał nową misję - odtąd będzie łowić ludzi dla Królestwa Bożego. Następnie Jezus ukazuje błogosławieństwa   i przekleństwa, związane z naszymi wyborami i decyzjami.

Czytaj więcej...

Słowo Życia - styczeń 2022

Czytaj więcej...

Kiedy cały lud przystępował do chrztu, Jezus także przyjął chrzest. (Łk 3, 21)

W Niedzielę Chrztu Pańskiego rozważamy fragment Ewangelii Św. Łukasza (3, 15-16. 21-22). Cała akcja rozgrywa się nad brzegiem rzeki Jordan. Gdy lud oczekiwał z napięciem i wszyscy snuli domysły w sercach co do Jana…

Co takiego musiało być w zachowaniu, nauczaniu Jana Chrzciciela, że wszyscy do niego ciągnęli? Szukali u Niego rady "Cóż więc mamy czynić?"

Czytaj więcej...

Słowo Życia - grudzień 2021

Czytaj więcej...

"Nauczycielu, co mam czynić?" (Łk 3, 12b)

Jezus uczy, iż każda ważna decyzja powinna być poprzedzona modlitwą. Ale tym kompasem codziennych wyborów niewątpliwie powinna być czynna miłość. Wiara bez uczynków jest martwa. Dobrze ukształtowane sumienie podpowiada jaką opcję wybrać, czy to na rzecz ubogich, sąsiadów, własnego otoczenia. Miłosć jest twórcza i bardzo pomysłowa. Nie ma problemu, kiedy musimy wybierać pomiędzy dobrem a złem. Decyzja winna być jasna. Dużo gorzej, kiedy wszystkie możliwości pomiędzy którymi mamy wybierać, są dobre.

Czytaj więcej...