Myśl dnia - lipiec

"Doskonałość polega nie na dokonywaniu wielkich rzeczy, lecz na dokładnym wypełnianiu Woli Bożej." Św. Kasper del Bufalo

Słowo Życia

"syn człowieczy będzie wydany w ręce ludzi"(Mk 9,31)

Jezus podąża do Jerozolimy. Ma jasno sprecyzowany, wyznaczony cel. To nie jest pochód triumfalny. Triumf zniewala. Idąc za Chrystusem nie zawsze będę zwycięzcą. On nigdy nie obiecywał tanich, łatwych rozwiązań.

Czytaj więcej

Czytania

  • Czytania na piątek, 17 września 2021

    Piątek XXIV tydzień zwykły

    (1 Tm 6,2c-12)

    Najmilszy: Tych rzeczy nauczaj i do nich zachęcaj. Jeśli ktoś naucza inaczej i nie trzyma się zdrowych słów Pana naszego Jezusa Chrystusa oraz nauki zgodnej z pobożnością, jest nadęty, niczego nie pojmuje, lecz choruje na...

Przeczytaj rozważanie do dzisiejszej Ewangelii

 

 

Kalendarz

wrzesień 2021
N P W Ś C Pt S
1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30

Słowo Życia - wrzesień 2021

Czytaj więcej...

"syn człowieczy będzie wydany w ręce ludzi"(Mk 9,31)

Jezus podąża do Jerozolimy. Ma jasno sprecyzowany, wyznaczony cel. To nie jest pochód triumfalny. Triumf zniewala. Idąc za Chrystusem nie zawsze będę zwycięzcą. On nigdy nie obiecywał tanich, łatwych rozwiązań. Nigdy nie udawadniał, że pójście za Nim będzie związane z czymś, co rozumiemy jako karierę czy ludzkie szczęście. Bardzo otwarcie i szczerze mówi, że zostanie "wydany". To nie jest łatwa perspektywa.

Czytaj więcej...

Słowo Życia - sierpień 2021

Czytaj więcej...

Błogosławiona jest, któraś uwierzyła,

że spełnią się słowa powiedziane Ci od Pana. (Łk 1,45)

Słowa Elżbiety wypowiedziane do Maryi możemy odczytać jako drogowskaz i zaproszenie, abyśmy od Matki Jezusa uczyli się postawy zawierzenia Ojcu swojego życia.
Elżbieta wskazuje na Maryję jako na tą, która jest błogosławiona ponieważ uwierzyła. Kilka wersetów wcześniej, we fragmencie opisującym zwiastowanie Maryi, czytamy słowa Anioła, który zwraca się do Niej: „Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą, błogosławiona jesteś między niewiastami”.

Czym jest owo błogosławieństwo? Jest ono wybraniem, szczególnym obdarowaniem.

Czytaj więcej...

Słowo Życia - lipiec 2021

Czytaj więcej...

Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie

i wypocznijcie nieco (Mk 6, 31a)

Słowa z Ewangelii św. Marka to zaproszenie Jezusa skierowane do Apostołów, aby odpoczęli po trudach swojej pierwszej wyprawy misyjnej. Uczniowie z entuzjazmem opowiadali swojemu Nauczycielowi o znakach i cudach, dokonywanych w Jego Imię. Tak wielkie było ich zaangażowanie, że nawet na posiłek nie mieli czasu (Mk 6, 31). Tylu ludzi potrzebowało ich pomocy, wsparcia, zauważenia… I w tym momencie Jezus zatroskany o Apostołów, daje im polecenie: Pójdźcie wy sami osobno na pustkowie i wypocznijcie nieco.

I do nas także Jezus dzisiaj kieruje te słowa.

Czytaj więcej...

Słowo Życia - czerwiec 2021

 Czytaj więcej...

...kto pełni wolę Bożą,

ten jest Mi bratem, siostrą i matką (Mk 3, 35)

Ewangelia w pierwszą niedzielę czerwca rysuje przed nami ciekawy, choć dobrze nam znany obraz. Poznajemy na nim wśród tłumów słuchających Jezusa Jego Matkę, Maryję, która chce się spotkać ze swoim Synem. Wynik tej sytuacji jest zaskakujący, bo Jezus wypowiada słowa, które może nas mogą zaskoczyć, ale przede wszystkim powinny dać nam do myślenia. Słyszymy, że krewnymi Jezusa są Ci, którzy pełnią wolę Bożą (por. Mk 3, 31-35). Chrystus tymi słowami, wcale nie odwraca się od Matki, wręcz przeciwnie – wskazuje na Nią, jako na wzór pełnienia woli Bożej.

Czytaj więcej...

Słowo Życia - maj 2021

Czytaj więcej...

„Wytrwajcie w miłości mojej!” (J 15,9)

Słowo Boże zaprasza nas do refleksji nad tym, co najistotniejsze, co charakteryzuje tożsamość ucznia Jezusa. Jan Apostoł, wierny świadek życia, słów i czynów Jezusa, pod koniec życia – zwracając się do wspólnoty wierzących – wielokrotnie powtarza słowa, które mogą być streszczeniem całej Ewangelii i trafnie wskazują to, co najważniejsze: : Miłujmy się nawzajem, bo miłość pochodzi od Boga, a każdy, kto miłuje, narodził się z Boga i zna Boga, (…) bo Bóg jest miłością” (1 J 4,7-8).

Czytaj więcej...

Słowo Życia - kwiecień 2021

Czytaj więcej...

Ja jestem Dobrym Pasterzem (J 10, 11)

Kwiecień tego roku zaczyna się od zbawczych wydarzeń – męka, śmierć i zmartwychwstanie Pana Jezusa. Przygotowywaliśmy się do ich celebracji (i osobistego uczestnictwa, zaangażowanego, nie tylko zewnętrznie w kulcie) przez długi czas Wielkiego Postu. Czytania pierwszych trzech niedziel tego miesiąca mówią o zmartwychwstaniu, w czwartą niedzielę słyszymy Jezusa, który mówi o sobie, że jest Dobrym Pasterzem, że Jego pasterzowanie polega na tym, że oddał życie za swoje owce, które zna po imieniu, i przez które jest też znany. Przypomina, że są i inne owce, z innej zagrody, ale zależy Mu także na nich i chce je do siebie przyprowadzić.

Czytaj więcej...

Słowo Życia - marzec 2021

Czytaj więcej...

...chcemy ujrzeć Jezusa
J 12, 21

Ten fragment Ewangelii św. Jan umieszcza zaraz po opisie uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy.
Zbliżało się święto Paschy. Wśród pielgrzymów przybywających do Jerozolimy byli także Grecy, którzy szukali kogoś, kto pomoże im zobaczyć się z Jezusem. Przyszli do Filipa, jednego z Apostołów i prosili go: Panie, chcemy ujrzeć Jezusa.
W innym miejscu Pisma Świętego poznajemy historię Zacheusza (por. Łk 19, 1-10), zwierzchnika celników, który, jak pisze Ewangelista: Chciał koniecznie zobaczyć Jezusa (Łk 19, 3).

Czytaj więcej...

Słowo Życia - luty 2021

Czytaj więcej...

 

„wszystko na chwałę Bożą czyńcie” (1 Kor 10,31)

 


„Czy jecie, czy pijecie, czy cokolwiek innego czynicie”. Wszystko.

W pierwszym tygodniu ćwiczeń św. Ignacy notuje: „Człowiek po to został stworzony, aby Boga, Pana naszego, chwalił, okazywał Mu cześć i służył Mu - a przez to zbawił duszę swoją.”(ĆD 23).

W naszym życiu ciągle poruszamy się w trybie dokonywania wyborów. Możemy decydować w dwóch kierunkach: albo podejmujemy jakieś działanie z miłości do Boga, do bliźniego, a także samego siebie; albo dla egoistycznego zaspokajania swoich żądz, byleby tylko nam było wygodnie, dla własnej chwały.

Czytaj więcej...

Słowo Życia - styczeń 2021

Czytaj więcej...

[Słowo] przyszło do swojej własności,

a swoi Go nie przyjęli (J 1,11)

Bóg żywy, Stwórca wszelkiego stworzenia, szczególne upodobał sobie człowieka. Uczynił go na swój obraz i podobieństwo, z miłości go stworzył. Z miłości - to trzeba podkreślić, powtórzyć, zapamiętać, a przede wszystkim w to uwierzyć. Jeśli jeszcze nie dowierzam, że jestem owocem miłości, że jestem ukochany przez Boga to niech nie ustaje moja modlitwa, by Bóg przymnożył mi wiary. Bez przyjęcia tej prawdy - o byciu umiłowanym przez Ojca, nie będę w stanie przyjąć prawdy kolejnej – że moje życie nie jest moją własnością, ale należy do Boga.

Czytaj więcej...